Dodaj produkty podając kody
Pompa ciepła — jaki jest jej koszt?
Popularność pomp ciepła ciągle rośnie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ wspomniane rozwiązanie jest ekologiczne i pozwala na spore oszczędności. Co więcej, wybierając odpowiednie urządzenie, inwestor z powodzeniem może nie tylko ogrzać, czy ochłodzić pomieszczenia, ale także przygotować ciepłą wodę użytkową. Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym rozwiązaniem, często analizują nie tylko wspomniane atuty, ale również koszty, jakie muszą ponieść. Co warto o nich wiedzieć? Czy pompa ciepła faktycznie jest opłacalnym rozwiązaniem? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakich atutów można spodziewać się po ogrzewaniu pompą ciepła?
- Na jaki koszt zakupu należy nastawić się wybierając pompę ciepła powietrzną, a na jaki decydując się na gruntową?
- Ile będzie kosztować pompa ciepła do domu jednorodzinnego?
- Jak wyglądają koszty eksploatacji pompy ciepła?
- Czy pompa ciepła to rozwiązanie opłacalne?
Rozwiązania grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii są coraz chętniej wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wszystko za sprawą oszczędności, jakie generują urządzenia dostępne na rynku oraz wykorzystywania przez nie niewyczerpalnych źródeł energii. Jeśli zatem wybierzesz pompę ciepła, możesz liczyć nie tylko na więcej pieniędzy w portfelu, ale także ochronisz środowisko naturalne przed degradacją.
Jakich atutów można spodziewać się po ogrzewaniu pompą ciepła?
Zastanawiasz się, jakie zalety mają pompy ciepła i z czego wynika ich popularność? Otóż jednym z największych atutów jest to, że są to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Oznacza to, że użytkownicy mają dla siebie więcej czasu. Nie muszą bowiem dbać o nabycie paliwa, czy np. dokładnie do pieca, jak dzieje się to w przypadku pieców na paliwa stałe.
Kolejną zaletą pomp ciepła, która jest obecnie szczególnie podkreślana, jest ochrona środowiska naturalnego. Pompy ciepła są urządzeniami bezemisyjnymi, dzięki czemu nie generują do atmosfery szkodliwych substancji tworzących się podczas spalania paliwa. Warto również mieć na uwadze, że dla tego rozwiązania nie trzeba budować osobnej kotłowni. Pompa ciepła z powodzeniem może zostać zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym, korytarzu, czy w garażu. Są to urządzenia, które pracują bardzo cicho, co ma ogromne znaczenie, jeśli inwestor postanowi zamontować je w pomieszczeniach mieszkalnych.
Choć jak widać pompy ciepła mają wiele atutów, ich kupno jest dla wielu osób sporym wydatkiem. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, trzeba liczyć się z tym, że w zależności od mocy i rodzaju pompy ciepła cena tego urządzenia może znacząco różnić się od siebie. Jest to jednak inwestycja, która z czasem zwróci się z nawiązką. Warto o tym pamiętać, jeśli myślisz, że koszt pompy ciepła jest zbyt duży, szczególnie że zarówno instalacja, jak i późniejsza eksploatacja będą opłacalne.
Na jaki koszt zakupu należy nastawić się wybierając pompę ciepła powietrzną, a na jaki decydując się na gruntową?
Ciekawi Cię ile kosztuje pompa ciepła? Musisz wiedzieć, że cena uzależniona jest od rodzaju urządzenia, jakie wybierzesz. Droższą opcją będzie gruntowa pompa ciepła, ponieważ do jej prawidłowego działania należy wykonać dodatkowe prace ziemne. Tańsze są z pewnością powietrzne pompy ciepła. Nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Pamiętaj, że pompy gruntowe wyróżniają się wysoką efektywnością grzewczą. Wszystko za sprawą niewielkiej amplitudy temperatur, która występuje pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła.
Powietrzna pompa ciepła jest rozwiązaniem, które sprawdza się doskonale zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. To urządzenie wolnostojące można zamontować na zewnątrz budynku. Rzadziej tego typu urządzenie montuje się wewnątrz budynku. Głównym zadaniem powietrznych pomp ciepła jest pobranie powietrza zewnętrznego, które przekazywane jest do instalacji grzewczej.
Powietrzne pompy ciepła są znacznie tańsze, niż pompy ciepła gruntowe. Tutaj możesz wybierać spośród dwóch rodzajów urządzeń:
- powietrze-powietrze, które ogrzewają pomieszczenia; powietrze-woda — pozwalające nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale także przygotować ciepłą wodę użytkową.
Chcąc poznać odpowiedź na pytanie, jak kształtuje się całkowity koszt pompy ciepła, warto mieć na uwadze, że poza ceną zakupu urządzenia, trzeba tutaj dołączyć także cenę jego montażu. Okazuje się, że to właśnie ona nie zawsze należy do najmniejszych.
Ile będzie kosztować pompa ciepła do domu jednorodzinnego?
Wybierając pompę ciepła do domu jednorodzinnego, pamiętaj, że powinna ona spełniać indywidualne potrzeby użytkowników, a także odpowiadać warunkom miejsca, w którym ma być zamontowana. Jeżeli jesteś właścicielem domu o powierzchni około 100 m², musisz mieć na uwadze, że koszt pompy ciepła będzie wynosił średnio 10 tys. zł wzwyż za samo urządzenie. Do zakupu pompy ciepła należy także doliczyć jej montaż, co oznacza, że cała inwestycja będzie wynosić około 30 - 45 tys. zł. Choć dla wielu osób jest to spory wydatek, trzeba pamiętać, że zwróci się z nawiązką w ciągu kilku lat.
Jak wyglądają koszty eksploatacji pompy ciepła?
Osoby, które wybrały pompy ciepła, przyznają zgodnie, że eksploatacja tego urządzenia pozwala na spore oszczędności, dzięki którym inwestycja bardzo szybko się zwraca. Użytkownicy mogą także bez problemu ogrzać pomieszczenia oraz przygotować ciepłą wodę użytkową, zużywając przy tym niewiele energii elektrycznej.
Porównując prezentowane rozwiązanie z innymi źródłami ciepła, takimi jak piece na paliwa stałe, kotły olejowe czy gazowe, widać od razu, że użytkownik może liczyć na znacznie mniejsze rachunki za energię.
Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na instalacji ogrzewania powierzchniowego (np. podłogowego, ściennego lub sufitowego). Takie połączenie sprawia, że mogą liczyć na niższe koszty eksploatacyjne. Jeśli dodatkowo zastosują one panele fotowoltaiczne, koszty zmaleją praktycznie do zera.
Czy pompa ciepła to rozwiązanie opłacalne?
Choć zakup i montaż pompy ciepła wiąże się z niemałym wydatkiem, który często odstrasza potencjalnego Klienta, warto zdecydować się na ten krok. Okazuje się bowiem, że jest to urządzenie przyszłości. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii pompy ciepła są niezwykle oszczędne. Co więcej, dzięki ich zastosowaniu możesz z powodzeniem chronić środowisko naturalne, ponieważ są bezemisyjne. I najważniejsze — jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu.
Koszt nabycia i instalacji pompy ciepła zwróci się użytkownikowi w ciągu 10-15 lat. Jak zatem widać, będzie to najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy przymierzają się do budowy domu lub są w jej trakcie. Ustawiając odpowiednio parametry pompy ciepła (zgodnie z taryfami wybranymi do domu), znacznie obniża się koszty ogrzewania.
Podsumowanie
Podsumowując — pompy ciepła nie na darmo zyskały ogromną popularność. Niskie koszty eksploatacji oraz możliwość ochrony środowiska sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w to rozwiązanie, pomimo dość wysokich kosztów zakupu i montażu. Nie bez znaczenia są tutaj programy rządowe (np. Program Czyste Powietrze), które pozwalają skutecznie obniżyć cenę kupna i montażu wybranego rozwiązania.
Autor: Aneta Wojtczak