Dodaj produkty podając kody
Pompa ciepła — jakie 5 najczęstszych błędów popełnia się podczas montażu?
Coraz więcej osób zaczyna doceniać pompy ciepła jako źródło ciepła nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ urządzenia te są nie tylko oszczędne, ale także ekologiczne, co w dobie degradacji środowiska naturalnego, jest niezwykle ważne. Co więcej, użytkownicy cenią pompy ciepła za stosunkowo prosty montaż urządzeń oraz niski koszt inwestycji (jeśli wybierze się powietrzną pompę ciepła). Choć instalacja pomp ciepła typu powietrze-woda jest znacznie prostsza, niż pomp gruntowych, również tutaj mogą pojawić się kosztowne błędy. Aby ich uniknąć, zapoznaj się z najczęściej popełnianymi i skup na ich wyeliminowaniu.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego instrukcja montażu i uruchomienia pompy ciepła jest tak ważna?
- Co wziąć pod uwagę dobierając odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła?
- Dlaczego cicha praca pompy ciepła jest tak ważna?
- Jakie błędy mogą spowodować duże zużycie prądu przez pompę ciepła?
- Co należy wiedzieć o prawidłowych warunkach zabudowy pompy ciepła?
Dlaczego instrukcja montażu i uruchomienia pompy ciepła jest tak ważna?
Błędy, które pojawiają się najczęściej podczas montażu pompy ciepła wynikają z tego, że instalatorzy ignorują zapisy w instrukcji przekazanej przez producenta urządzenia. Szczególnie początkujący instalatorzy, zamiast zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami i wymaganiami, przechodzą od razu do instalacji urządzenia, traktując je, jakby było kolejnym standardowym, jakie mają zamontować. Oczywiście jest to błąd, ponieważ dostępne na rynku pompy ciepła różnią się od siebie. Dlatego chcąc mieć pewność, że urządzenie zostanie dobrze zamontowane i uruchomione, należy koniecznie wziąć pod uwagę instrukcję, w której zapisane są wszystkie cechy użytkowe i poszczególne kroki prowadzące do prawidłowej instalacji oraz pierwszego uruchomienia pompy ciepła.
Jednym z pierwszych błędów, jakie są popełniane jeszcze przed instalacją, jest nieprawidłowy transport wybranego rozwiązania. Jeśli przewoźnik za bardzo nachyli urządzenie, może dojść do uszkodzenia obiegu chłodniczego, np. zerwania mocowania sprężarki albo braku prawidłowego smarowania olejem, który jest częścią czynnika chłodniczego.
Co wziąć pod uwagę dobierając odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła?
Odpowiednia moc pompy ciepła to podstawowy parametr, który pozwoli na zabezpieczenie potrzeb budynku i użytkowników. Porównując wspomniane rozwiązanie choćby z kotłami, nie da się nie zauważyć, że ma ono zmienną moc grzewczą. W czasie, kiedy dochodzi do spadku temperatury na zewnątrz, również moc pompy ciepła może się obniżyć. Przy skrajnych temperaturach jej wartość może spaść nawet o połowę w stosunku do zadeklarowanej, maksymalnej wartości. Jeśli inwestor wraz ze specjalistami nie wzięli tego pod uwagę podczas wyboru urządzenia, może dojść do sytuacji, w której w czasie pojawienia się najniższych temperatur budynek będzie niedostatecznie dogrzany.
Wybierając pompę ciepła do nowych lub zmodernizowanych budynków warto mieć na uwadze, aby urządzenie było w stanie pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła. Dobrze jest w tym wypadku rozważyć jedynie montaż dodatkowej grzałki elektrycznej. Zazwyczaj funkcję tę pełni wbudowany elektryczny podgrzewacz przepływowy, który wykorzystuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Szukając odpowiedniego rozwiązania trzeba pamiętać, że praca dodatkowej grzałki może być potrzebna jedynie przez 5 do 10% sezonu grzewczego.
Dlaczego cicha praca pompy ciepła jest tak ważna?
Głośna praca pompy ciepła może oznaczać, że urządzenie grzewcze zostało źle zamontowane. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do zbyt dużego przepływu powietrza lub nieprawidłowej pracy sprężarki, którą umieszczono w nieodpowiedniej części zabudowy pompy ciepła.
Wybierając pompę ciepła do swojego domu, każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę, że chcąc wyeliminować powyższy problem, producenci zadbali o prawidłową budowę urządzenia. Dzięki temu skutecznie obniżyli ryzyko głośnej pracy pompy ciepła. Szukając najlepszego rozwiązania, dobrze jest skupić się na pompach ciepła, które wyposażono np. w system Sound Safe System pozwalający na obniżenie drgań i niechcianych dźwięków do minimum. Wyposażone w niego pompy ciepła wydają ciche dźwięki, które przypominają pracę wentylatora stojącego od użytkownika w odległości 2-3 metrów.
Najnowsze modele pomp ciepła dostępnych na rynku wyposażono także w ciche sprężarki i wentylatory, których prędkość obrotową można płynnie regulować.
Głośna praca pompy ciepła może wynikać także z nieodpowiedniego zagospodarowania zabudowy urządzenia. Jeżeli np. urządzenie zostanie zamontowane we wnęce, użytkownik powinien spodziewać się, że okalające pompę ściany spotęgują poziom hałasu, jaki wydaje podczas pracy.
Jakie błędy mogą spowodować duże zużycie prądu przez pompę ciepła?
Dobrze dobrana pompa ciepła pozwala użytkownikowi nie tylko chronić środowisko naturalne przed degradacją, ale przede wszystkim zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach. Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie było jak najbardziej ekonomiczne, pamiętaj, aby wybierać modele, których współczynnik COP równa się nie mniej niż 3,5. Tak dobrana pompa ciepła zużyje nie więcej niż 13-20 kWh/m2/rok. Jeśli zużycie będzie większe, oznacza to, że popełniono jakiś błąd, który koniecznie trzeba wyeliminować.
Co należy wiedzieć o prawidłowych warunkach zabudowy pompy ciepła?
Prawidłowy montaż pompy ciepła jest niezwykle ważny. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest zabudowa urządzenia. Każdy instalator powinien zdawać sobie sprawę z tego, że podczas instalacji trzeba zapewnić prawidłowego warunki dla odprowadzenia kondensatu.
Ciepło odbierane z parownika pompy ciepła powoduje, że dochodzi do skroplenia się zawartej w nim wilgoci. Gdy pompa ciepła zostanie zamontowana w nieprawidłowym miejscu, może dojść do zamarzania pojawiającej się cieczy. Doprowadzi to do nadmiernego oblodzenia parownika, a tym samym nieprawidłowej pracy pompy ciepła. Warto tutaj mieć na uwadze, że oblodzenie parownika jest naturalnym stanem eksploatacji pompy ciepła, jednak powinno zawsze być szybko usunięte (w trybie automatycznym), aby nie doszło do zablokowania na długo prawidłowego działania pompy ciepła.
Podsumowanie
Błędy podczas montażu pompy ciepła, podobnie jak przy innych urządzeniach, mogą się pojawić. Jeśli jednak wybierzesz odpowiednie urządzenie i sprawdzonego montera (najlepiej polecanego przed producenta lub dystrybutora rozwiązań proponowanych na rynku), możesz mieć pewność, że Twoja pompa ciepła będzie zainstalowana prawidłowo, a Ty będziesz mógł cieszyć się jej bezawaryjną pracą przez wiele lat.
Autor: Aneta Wojtczak